Svatomartinské odpoledne

Letošní svatomartinské odpoledne zahájili ochotníci z telnického dramatického kroužku předpovědí počasí. V jejich podání zazněla báseň - Jaké bude počasí od Jiřího Žáčka. Všichni přítomní si tak mohli udělat představu o tom, jak to s tím počasím bude vypadat
a zda můžeme očekávat i Martina na bílém koni. Ten pak skutečně přijel, ale začněme hezky od začátku.

Po vystoupení našich mladých a šikovných ochotníků zazněla podzimní písnička, která pěkně popsala listopadové události – padání listí a příchod zimy. Písničku vystřídalo vyprávění ze života sv. Martina, které děti skládaly z různých obrázků vztahujících se k tomuto významnému světci. Příběh děti zdárně dokončily a osvěžily si tak svoje vědomosti o sv. Martinovi z předchozích let. Na řadu přišla další písnička „Bude zima bude mráz“ a to už začalo pěkně přituhovat. Ne, že by se tak ochladilo, ale co ten Martin? Dorazí dnes do Telnice? Ano, už ho vidíme, ozývá se z hloučku dětí. A opravdu. K davu dětí a dospělých se blíží dva vojáci a jeden téměř bílý kůň. Po jejich příjezdu zjišťujeme, že je to Martin a jeho tatínek, vysloužilý římský voják, který svého syna provází Evropou, aby ho připravil na jeho vojenskou službu. Martin je překvapený, že toho o jeho životě tolik víme. Děti z dramatického kroužku přidávají i zdravici a Martin všechny potěší i troškou sněhových vloček. Po milém přivítání jsme požádali Martina a jeho tatínka, aby šli v čele našeho průvodu a doprovodili nás na nádvoří kostela. Oba ochotně souhlasili a vydali se na cestu. Za nimi se rozsvítila stovka lampionků, lucerniček a na 100 párů dětských očí.

Dlouhý průvod rozzářil ulici V Dědině. Po bezpečném přejití přechodu, který zajistili naši hasiči, všichni malý i velcí doputovali na kostelní nádvoří. U kostela nás čekalo hudební překvapení v podání děvčat z FS Telnička, pod vedením paní Simony Výletové, které nám zazpívaly písně o svatém Martinovi. Na svátek svatého Martina bývalo na stolech u hospodářů mnoho dobrot, a tak ani přítomné děti nepřišly zkrátka. Každý si domů odnesl svatomartinský perníček s obrázkem sv. Martina, dobrého a laskavého člověka, který ve svém životě vykonal mnoho dobrých skutků tam, kde bylo třeba.

Moc děkujeme všem dětem, maminkám, tatínkům, babičkám, dědečkům, zkrátka všem, kteří s námi přišli v neděli 11. listopadu 2018 oslavit Martinův svátek. Za krásné zpestření programu děkujeme vystupujícím z dramatického kroužku, folklorního kroužku a farmářského kroužku. Hasičům děkujeme za obětavé zajištění bezpečnosti na přechodu a obci Telnice za podporu naší činnosti.

Za Telnické sluníčko zapsala Pavla Chovancová

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.